Gå till innehåll
Laxå Vatten logoyp (Länk till startsida)
Logotyp för Laxå kommun (Länk till Laxå kommun)

Vill Ni komma på studiebesök till en mycket viktig samhällsfunktion?

Vi tar emot skolklasser från årskurs 4 och uppåt på avloppsverket. Även andra intresserade är välkomna.

Illustration av kretslopp för avloppsvatten

Allt vårt vatten används om och om igen. Vi dricker det, badar i det och använder det till disk och tvätt. På våra avloppsverk renas vattnet men visste du att våra konsumentval och beteenden i vardagen påverkar resultatet? Till exempel är det viktigt att vi inte spolar ner fel saker i avloppet. Välkommen till oss för en miljölektion och rundtur på avloppsverket.

Ett studiebesök kan till exempel beröra:

- Avloppsreningens betydelse för kretsloppet av näringsämnen i vår miljö.

- Hur vi i vardagen kan bidra till miljön genom konsumentval och beteenden.

- De olika reningsstegens funktion på avloppsverken.

Välkomna att ringa oss för bokning.

Tips/länkar för skolan:

Natur och Miljöboken Nedladdningsbart material finns på Kunskapsförlagets webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

http://www.svensktvatten.se/fakta-om-vatten/vattenskolan/ Svenskt Vattens sida för skolan. Här kan man följa grodan Kai på en resa längs vattnets väg. Riktar sig till åk 4-6 Länk till annan webbplats.

http://www.vattendag.org/experiment/  Tips på aktiviteter och lektioner för både små och stora Länk till annan webbplats.

Kan ni inte komma till oss kan vi komma till er. Hör av er, vi kommer gärna för att prata kretslopp och vattenrening.